A Nagy-Vázsony meteorit meglelésének bizonytalan, de szemet gyönyörködtető helyszíne |
Augusztus 23-án Veszprém megyében folytatódott a történelmi magyar meteoritok határontúli és anyaországi szórásmezejének és emlékhelyeinek bejárása...
... Nagyvázsonyban, ahol 1890 volt a jeles esztendő. Amikor is a leginkább egy népmesére emlékeztető történet szerint a munkát kereső bányász meteorjelenséget figyelt meg, majd egy vízmosásban meglelte magát a meteoritot. Amely Bécsbe került, ahol megállapították, hogy nem származhatott a friss hullásból.
De volt, s van, ez tény. A 1980 g-os összmennyiség főtömege a császárváros Természettudományi Múzeumban található; az IAB-sLL altípusba sorolják. A Nagy-Vázsony valós eredetére a közelmúltban született hazai elképzelések a tudományos közvéleményt nem győzték meg.
A település kiemelt turisztikai vonzereje miatt (sajnos) nincs rászorulva a vasmeteorit reklámjára. Így semmilyen információval (kiadvány, tájékoztató anyag, emlék- vagy tájékoztató tábla) nem szolgál a természettudományos jelenségről.
A nagyvázsonyi Kinizsi vár elhalványítja a meteorit turisztikai vonzerejét |
A több forrásban is egységesen előforduló koordináták jelölte megtalálási helyet láttuk, ez szokás szerint bizonytalan. Bár szép. S lássuk be, Nagyvázsonyban a Kinizsi vár valóban izgalmasabb jelenség.
Viszlát Nagyvázsony, irány Mencshely, Halom-hegy! |