2019. július 31., szerda

Meteoritkráter Expedíció a Természettudományi Múzeumban III.

A Meteoritkráter Expedíció csapata még 2018. december 15-én a bécsi Természettudományi Múzeum magyar meteoritjainak nyomába eredt. A világ egyik legnagyobb meteoritikai gyűjteménye egyben (a Trianon előtti Magyarország területén földet ért, azonban az utódállamok "felségjelzését" viselő ) történelmi magyar meteoritjaink  gazdag tárháza. Utóbbi nem az ebben a körben igen jellemző és kiterjedt cserének, hanem az egykori közös államalakulatnak a következménye. Ráadásul az 1956-os budapesti tűzvészben komoly károkat szenvedett Magyar Természettudományi Múzeumi (MTM) gyűjtemény, így a bécsi példányok még nagyobb jelentőségre tettek szert (http://rezsabeknandor.blogspot.com/2018/12/meteoritkrater-expedicio-becsi_24.html)

De így sem panaszkodhatunk! Sőt! Így lássuk a hazai példányokat az MTM tárlatából! A 2019. július 27-i látogatás néhány lencsevégre kapott darabját a Rezsabek Nándor ScienceBlog laza sorozatban mutatja be. Ismeretterjesztő jelleggel, a természettudományok iránt fogékony közönség figyelmét felhívva a meteoritika eme érdekességéire.

A Meteoritkráter Expedíció környezettanos különítménye 2018. augusztus 3-án járt a Gross-Divina-meteorit nyomában, Szlovákiában, Zsolna tőszomszédságában (http://rezsabeknandor.blogspot.com/2018/08/expedicios-csapatunk-tortenelmi-magyar_3.html). Nagydivény (Divina) a mai napig komolyan számon tartja e tudománytörténeti jelentőségű eseményt. Csapatunknak az egykori leírásokat alapul véve sikerült a 10,5 kg össztömeg földet érési helyét is megbecsülni: a templomhoz közel ezeken napjainkban egy kétemeletes szocreál lakóház, valamint egy giccsbe hajló kertes ház áll. 2014-ben a falu főterén emlékoszlopot állítottak a H5 típusú kőmeteorit Magyar Természettudományi Múzeumban őrzött főtömegének 3D nyomtatott másával megkoronázva. Jelen blogbejegyzés felvételen az eredeti meteorit, a már-már kultikus múzeumi példány látható.