Forrás: Rezsabek Nándor ScienceBlog
Magyarország nemcsak a romkocsmák, de a romcsillagdák hazája is. Előbbiek legalább turistacsalogatók, ahol jó söröket csapolnak. Utóbbiak egyikéről, a Nagy Károly-féle bicskei csillagvizsgálóról pedig bármennyire is képes voltam hangulatos irodalmi alkotást rittyenteni (Kútház a csillagvizsgálóhoz. In: Hold-opusz. Budapest, 2019. Aura Kiadó. pp. 34-36.), sorsuk mégis máshogy keserű, mint egy minőségi belga serital. Tenni próbálunk, hiszen például a budapesti Georgiana Obszervatórium jövőjét az URBANUM csapatával a kulturális közbeszéd tárgyává (is) tettük, sőt KÖZÖS ÉG elnevezéssel projekttervet is körvonalaztunk (https://rezsabeknandor.blogspot.com/2021/08/hedervari-peter-oroksege-es-georgiana_7.html). Viszont vannak még bőven a sorban... Árvalányhaj a cserkészkalapon, hogy ráadásul még egy szellem-obszervatórium kötődik a legjobb tollú 20. századi magyar csillagászati és földtudományi ismeretterjesztő, Hédervári Péter személyéhez.
Forrás: Göncöl Szövetség/Rezsabek Nándor ScienceBlog
Az idén 40 éves váci Göncöl Bemutató Csillagvizsgáló. A szervezeti változásai ellenére napjainkban is Göncöl Alapítvány és Göncöl Szövetség kombóként aktív, kultikus Göncöl Planetológiai és Csillagászati Társaság erőfeszítései révén, Hédervári elnöksége alatt, a hazai tudományos ismeretterjesztés egyik legalulértékeltebb ikonjának, Kiszel Vilmosnak a titkári szervezőmunkájával született meg. A gyűjteményemben található, a Göncöltől származó 1982. május 28-i avatóünnepségén készült fotó középpontjában az idén 90, akkor kereken 50 esztendős Almár Iván csillagász-űrkutató látható, aki akkor mint a közeli Pencen működő Kozmikus Geodéziai Obszervatórium igazgatója megjelenésével és beszédével adott kellő súlyt az új ismeretterjesztő és amatőrcsillagászati észlelő komplexumnak. Tőle kettővel balra, napszemüvegben, az 51-et éppen csak betöltött, felesége, Lederer Györgyi (a Georgiana Obszervatórium névadója) másfél évvel korábbi halától még mindig meggyötört Hédervári látható.
A csillagdát Vác városa és a Madách Imre Művelődési Központ finanszírozásával hozták létre, és a művház mögötti parkban került elhelyezésre. Szó szerint elhelyezésre, mivel egy ún. konténercsillagdáról van szó. A Magyar Hajó- és Darugyár munkásai (több váci üzem közreműködésével) egy betonalapra helyezett, szabványos méretű, ugyanakkor átalakított, letolható tetős kis csillagdát hoztak össze alig néhány hónap alatt. Az épületben egy 80/1200-as óragépes Zeiss-reflektor szolgált főműszerként, a kezdetekben heti háromszori bemutatókat és az észleléseket emellett egy 60/3400-as, valamint egy 85/1140-es távcső segítette.
Fotó: Göncöl Szövetség/Rezsabek Nándor ScienceBlog
Ahogyan április 17-i ottjártamkor láttam, a Göncöl feliratot már nagyon régen lekaparták, napjainkra titulusa is megkopott, graffitivel elcsúfított. A lezárt obszervatóriumban belépni nem lehet, az információk alapján a „fenntartó” Művelődési Ház papírhulladék tárolására tartja csak méltónak. Így múlik el a világ dicsősége. Ugyanakkor bízom benne, ahogyan Hédervári Georgina Obszervatóriumát, úgy a Göncöl Bemutató Csillagvizsgálót is sikerül egyszer fókuszba helyezni, megújulását kezdeményezni, feltámadását pedig megérni.