A Meteoritkráter Expedíció
csapata még 2018. december 15-én a bécsi Természettudományi Múzeum
magyar meteoritjainak nyomába eredt. A világ egyik legnagyobb
meteoritikai gyűjteménye egyben (a Trianon előtti Magyarország területén
földet ért, azonban az utódállamok "felségjelzését" viselő ) történelmi magyar meteoritjaink
gazdag tárháza. Utóbbi nem az ebben a körben igen jellemző és
kiterjedt cserének, hanem az egykori közös államalakulatnak a
következménye. Ráadásul az 1956-os budapesti tűzvészben komoly károkat
szenvedett Magyar Természettudományi Múzeumi (MTM) gyűjtemény, így a bécsi példányok még nagyobb jelentőségre tettek szert (http://rezsabeknandor.blogspot.com/2018/12/meteoritkrater-expedicio-becsi_24.html).
De
így sem panaszkodhatunk! Sőt! Így lássuk a hazai példányokat az MTM
tárlatából! A 2019. július 27-i látogatás néhány lencsevégre kapott
darabját a Rezsabek Nándor ScienceBlog laza sorozatban mutatja
be. Ismeretterjesztő jelleggel, a természettudományok iránt fogékony
közönség figyelmét felhívva a meteoritika eme érdekességéire.
A történelmi magyar meteoritok királya Knyahinya! A 1866-es hullás az utóbb Csillagfalvára keresztelt kárpátaljai községet s a környező kistelepüléseket érintette. Eredeti szláv nevén (Knyahinya, Княгиня) a mai Ukrajnához tartozik. A szórásmezőn az L/LL5 típusú ún. rendes kondritnak ezernyi darabját gyűjtöttek be, féltonnányi mennyiségben. A közel 300 kg-os bécsi példány egy ideig a legnagyobb ismert kőmeteorit címével büszkélkedhetett (http://rezsabeknandor.blogspot.com/2019/02/a-karpataljai-knyahinya-becsben.html)! S bár a sógorok nemigen tesznek említést a magyar szálról egyetlen történelmi meteoritunknál sem, az ottani kiállítási csarnok hullást ábrázoló, már-már freskószerű óriás-festményén bizony, ott az Ungarn felirat. Mini-sorozatunk fotóján pedig a Magyar Természettudományi Múzeum kiállítási példánya díszeleg!
Fontos aktualitás, hogy Kormos Balázs meteoritgyűjtő júniusban járt a szórásmezőn. Tapasztalatairól és élményeiről a Rezsabek Nándor ScienceBlog (http://rezsabeknandor.blogspot.com/2019/06/idoutazas-egy-meteorit-nyomaban.html) és a Planetology.hu bolygótudományi portál (http://www.planetology.hu/idoutazas-egy-meteorit-nyomaban/) oldalain számolt be a meteoritika iránt érdeklődő nagyközönségnek.