A Földanya Ékességei muzeális gyűjtemény Vác rejtett kincsei közé tartozik. Sokan tudunk róla, de nem elegen. Sokan járunk itt, de nem elegen. Ráadásul a COVID-szabályok (most még) lehetővé teszik mindezt, a Göncöl Ház készen áll, így az egyéni látogatók, de iskolás csoportok is felkereshetik - természetesen a megfelelő és bevett óvintézkedéseknek betartásával. A 2009-ben létrehozott geológiai tárlat ízlésesen elrendezett teremnyi kőzetei, ásványai, kövületei, ércei segítségével bepillanthatunk a Föld belsejébe. Megismerkedhetünk a magmás, az üledékes és a metamorf kőzetekkel. Évmilliók ösvényein fosszíliák között járhatunk. Megérthetjük az ásványok kémiai rendszerét. Kiemelt figyelmet kap a kalcit és a kvarc. Az alkalmazott tudományok mezsgyéjén ásványi nyersanyagainkkal találkozhatunk.
Erre kalandozva nem feledkezhetem meg a szoros személyes szálakról sem. 2009-ben itt alapítottuk újra a legendás Albireo Amatőrcsillagász Klubot, amely röviddel korát megelőzve tért vissza, ismét utat nyitva a kisebb, de friss szellemiségű, szimpatikus hozzáállású csillagászati ismeretterjesztő közösségek megerősödésének. Ugyanezen év Göncöl Karácsony programján itt vásároltam első két meteoritom/impaktitom: a kínai Nantan és egy vietnámi indokinit képében. Egy azóta komollyá terebélyesedő gyűjtemény alapjait megteremtve. 2013-ban a Múzeumi Esték programsorozatban első számú példaképemről, Hédervári Péterről adtam elő; a prezentációt emlékkiállítás kísérte. A fenntartó, Kiszel Vilmos irányította Göncöl Alapítvány társszervezetének, a Göncöl Szövetség vezetésének (Bérczi Szaniszló elnöksége alatt, majd társ elnökségi tagságával) 2014 óta vagyok tagja.
Sorolhatnám tovább, de a lényeg: A Földanya Ékességei muzeális gyűjtemény a Vác, Ilona u. 3. alatti Göncöl Házban kereshető fel a +36-20-772-7970-es telefonszámon történő előzetes bejelentkezést követően.