Érdekes módon az Ördög-árok fővárosi szakaszának egykori szennyvízcsatornává züllesztése, majd beboltozása nem szerepel a magyarországi masszív környezetkárosítások mindenkori vörös könyvében. A 19. századi folyószabályozások negatív hatásainak komoly szakirodalma van, de mindez a Budapestet és agglomerációját átszelő patak kapcsán nem szerepel a forrásokban. Pedig erről van szó, a városiasodás eredményeképp településünknek egy természeti képződménytől való megfosztásától.
December 4-i posztomban a 21 km hosszú, 65 km2-es vízgyűjtőterületű kisvíz I. kerületi, Erzsébet híd melletti dunai torkolatánál, valamint Döbrentei téri valamikori hídjának maradványainál tett kalandozásaimat ecseteltem (https://rezsabeknandor.blogspot.com/2022/12/tudomanyos-kalandozasok-20221204.html). Ebben szóba került az is, ami azóta pontossá vált: február 13-án 2023. évi országos előadói körutam első állomásaként (a „Planetology esték” sorozatban, a Galileo Webcast online élő adásában) „Melyik Magyarország legkisebb települése? Remeteszőlős!” címmel többek között a patak festői szurdokvölgyéről is beszélek majd. Ugyanakkor a köztes idő sem maradhatott Ördög-árok nélkül: január 7-én ugyanis a patak „meggyalázásának” „epicentrumát”, továbbá egy távolabbi „hipocentrumát” vizslattam.
Az első helyszín konkrétan az pont, ahol mesterségesen a föld alá kényszerül. Ez a II. kerületi Hűvösvölgyi útnál, az Akadémia Park bejárata - P+R parkolója - villamosmegállója hármasa mellett található. Itt az aszályos időjárás, valamint a korántsem praktikus betonteknő miatt továbbra is elapadt patak medrében folytattam utam. Magába a mederbe több, erre kiképzett lépcsőn is könnyen leereszkedhetünk a Hűvösvölgy irányából a Budagyöngye felé visszasétálva. Ezen a térszinten lehet végül eljutni célpontunkhoz, az Ördög árok iszapfogójához. A szélsőségesen ingadozó vízjárás ellenére idővel felhalmozódó vastag zöld- és háztartási hulladék réteget dobogóként használva, és betonkoszorúra állva már jól hallható az a félelmetesen hangzó zubogás, amit a TikTok-csatornámon is közölt videófelvétel kiválóan bemutat (https://www.tiktok.com/@rezsabeknandor). Az erőteljes morajlás a beboltozástól számított néhány tucat méteren belül beömlő csatornák vizének zaja. A csatornabűz pedig még a szabad levegőn is fojtogató. Innen azonban a felszín alatt folytatódó patakmederbe leereszkedni már veszélyes, sőt a Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. felirata alapján: „Vigyázat! Üzemelő közcsatorna! Belépni életveszélyes és tilos!”