2024. november 21., csütörtök

Visszanézhető „A Magyar Tudomány Ünnepén” a Csillagászati Intézetben elhangzott előadásom

A november 16-án„A Magyar Tudomány Ünnepe” programsorozat keretében "Radarmegfigyelésektől a bemutató csillagvizsgálókig - Róka Gedeon emlékezete" címmel a "Csillagok világa: éggömbök, térképek, csillagászok" MCSE konferencián a HUN-REN CSFK KTM Csillagászati Intézetben tartott előadásom a következő linkre kattintva nézhető vissza: https://youtu.be/L_nvb_2XuXU?si=32OwiovfnhL6bVVn


2024. november 17., vasárnap

Előadásaim „A Magyar Tudomány Ünnepe” programsorozatban

E hét a konferenciák hete volt - megtisztelő módon „A Magyar Tudomány Ünnepe” programsorozat két eseményén is előadhattam.

November 12-én "Becsapódási vagy vulkanikus eredetűek a Hold kráterei? - Hédervári Péter hipotézisei halálának 40. évfordulóján" címmel a "Tudományos tanácsadás a WJLF szolgálatában; A Környezetbiztonsági Tanszék webináriuma a tudomány ünnepe alkalmából" WJLF Környezetbiztonsági Tanszéki konferencián, online módon, a Galileo Webcast közvetítésében.

November 16-án "Radarmegfigyelésektől a bemutató csillagvizsgálókig - Róka Gedeon emlékezete" címmel a "Csillagok világa: éggömbök, térképek, csillagászok" MCSE konferencián, jelenléti formában, a HUN-REN CSFK KTM Csillagászati Intézetben. (Lásd Kocsis ERzsó felvételén.)

Mindkét esemény hamarosan felvételről, szerkesztett formában megtekinthető!

2024. november 15., péntek

Nemere István emlékére

A 80 éves korában elhunyt Nemere István (1944-2024) munkássága  meghatározta gyermekkorom. 10 évesen olvastam „A Neutron-akció” tudományos-fantasztikumát. Egyik legkedvesebb könyvemmé vált a gyermek sci-fi, „A kupolaváros titka”, ugyancsak 1982-ből. 1983-ban a „Kalózok az űrben” hatására monumentális űrhajót kreáltam legendás LEGO Space 6970-es Beta I Command Base szettemből. „A fantasztikus nagynéni” 1985-ös filmváltozata - Ruttkai Évával és Zenthe Ferenccel - tényleg fantasztikus, a korszak kiváló gyermekfilmjeinek iskolapéldája. Utóbb csak érdekességként vettem meg egyes a témáimhoz kapcsolódó - véleményes - köteteit, így az 1998-as „Holtak keringenek a kozmoszban” és a 2007-es „A tunguz meteorit rejtélye” című munkákat. De elismerésem örökre megmaradt.

2024. november 3., vasárnap

Novemberi előadásaim ajánlója

November 12. 19:40 (programkezdés 18:00)
Becsapódási vagy vulkanikus eredetűek a Hold kráterei? - Hédervári Péter hipotézisei halálának 40. évfordulóján
A Magyar Tudomány Ünnepe
Tudományos tanácsadás a WJLF szolgálatában, A Környezetbiztonsági Tanszék webináriuma a tudomány ünnepe alkalmából
Galileo Webcast, online https://www.youtube.com/live/vJVN0RsvupU

November 16. 14:30 (programkezdés 11:00)
Radarmegfigyelésektől a bemutató csillagvizsgálókig - Róka Gedeon emlékezete
A Magyar Tudomány Ünnepe
Csillagok világa: éggömbök, térképek, csillagászok
HUN-REN CSFK KTM Csillagászati Intézet, jelenléti
(MCSE regisztráció https://regisztracio.mcse.hu/?private=720)

November 24. 14:00 (programkezdés 9:40)
Potenciálisan veszélyes (PHO) földközeli objektumok (NEO) becsapódási valószínűsége a Torino-skála alapján
Wesley Tudományos Körkép 2024
WJLF, online https://meet.google.com/krp-zrxg-qms

2024. október 28., hétfő

‼️ Információk a döntőről - Hédervári vetélkedő‼️

Országos természettudományos levelező vetélkedő általános iskolásoknak - Hold, földrengések, vulkánok

Hédervári Péter, a hazai planetológia úttörője emlékére
 
Az online döntő időpontja december 8. vasárnap. Ennek linkjét december 7. szombaton tesszük közzé. A kitöltés egész vasárnap lehetséges. A felkészüléshez a korábbi, I-III. forduló feladatsorait kell áttekinteni. A döntőn a korábbi fordulók résztvevői, továbbá új versenyzők is részt vehetnek (természetesen az eddigi pályamunkákat a zsűri értékeli, a végső pontszámításban ezek megjelennek).
 
Coolstarz Csillagászati Szakkör - Rezsabek Nándor ScienceBlog - Planetology.hu - Hédervári Péter emlékgyűjtemény - Tudományos Újságírók Klubja

2024. október 27., vasárnap

Tudományos kalandozások. 2024.10.26. Budapest, II. ker. Gül Baba türbéje

A projektidőszak végeztével működését sajnálatos módon befejező TÉKA rendszer Budapesten közel 9000 egyedi tájértéket rögzített. Sajnos, a TIR amúgy igen informatív térképére a vidékiektől eltérően a fővárosi egyedi tájértékek már nem kerültek fel. Bár a Budapest főváros településszerkezeti terve (2005) és a Budapest; Települési arculati kézikönyve (2017) településfejlesztési dokumentumokban vannak a látnivalókra és általánosságban a tématerület fontosságára utaló kitételek, a teljes lista hiányában korántsem felesleges népszerűsítő szándékkal írni egy-egy adott látnivalóról.

A II. kerületben található Gül Baba türbéje az egyedi tájértékek kataszterezésére vonatkozó MSZ 20381:2009 szabvány besorolása alapján egyaránt tartozhatna a Kultúrtörténet értékek => Településsel kapcsolatos egyedi tájértékek => Kultikus, szakrális építmény, alkotás, helyszín kategóriába éppúgy, mint a Kultúrtörténeti értékek => Egyéb emberi tevékenységhez, eseményhez kapcsolódó egyedi tájértékek => Történelmi vagy kulturális eseménnyel, illetve jelentős személlyel kapcsolatos egyedi tájértékek közé. Talán esetünkben az utóbbi választás a megfelelőbb.

Gül Baba török dervis sírkápolnáját 1542 és 1548 között emelték. Ahogy a Rózsák atyjának tulajdonított csodák, úgy valóságos történelmi csoda az is, hogy a parányi épület fél évezreden után is ránk marad. Mikor jó pár éve először láttam, megfogott budai környezetbe illő, szerény romantikája. Néhány esztendeje megtörtént felújítása monumentális, bár kissé steril tájképi elemekkel toldotta meg.

A Gül Baba Kulturális Központ és Kiállítóhely azonban gazdag kiállítással, sőt török kávézóval és termékekkel is várja látogatóit, ami ellensúlyozza mindezt. Kertépítészeti kialakítása pedig egyrészt visszautal a korábban köré épült Wagner-villa megoldásaira - a háromteraszos Rózsa, Levendula és Magnólia kert gazdag fajtaválasztékban pompázik -, jelzi továbbá azt, ami földrajzi elnevezésben is ránk maradt: a Rózsadomb neve Gül Baba közösen ápolt török-magyar kultuszából ered.

2024. október 24., csütörtök

Tudományos kalandozások. 2024.10.23. Budapest, II. ker. Virágos-nyereg

A Virágos-nyereg a Budai-hegység egy csöpp traktusa. Mégis, az erre kirándulók kedvelt célpontja. Széles tisztása jellegzetesen a Budai-hegyekre rímel: fél évszázadon át e tájon barangolva beleégett az emberbe típusának sajátos képe. A Vihar- és a Csúcs-hegy között húzódik, tengerszint feletti magassága 365 m. Turistautak metszéspontja, tanösvény állomás. Az említett 452 és 444 m magas hegyeken át és hegyek mentén húzódó gyalogösvények mellett sétatáv az Erdőaljától a Máriahegy dűlőn át ideérkezni, majd kék kereszt jelzésén a Vörös-kővár felhagyott Nagy kőfejtőjén át Erzsébetligetig tovahaladni. Természetvédelme érdekében a Budai Tájvédelmi Körzet 1978 óta fennálló oltalma a Virágos-nyeregre is kiterjed.

2024. október 17., csütörtök

Cikkem - hátsó borítóképem Montenegró tengeröbleiről az Élet és Tudományban

Legújabb népszerűsítő írásomat a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat (TIT) 79. évfolyamában járó Élet és Tudomány hetilapjának október 18-án megjelenő 2024. évi 42. lapszáma közli.

Ebben rövid cikkben és hátsó borítóképen a délkelet-európai Montenegró balkáni hangulatáról és déli területeinek turisztikai desztinációiról írok, illetve megkapó adriai ingressziós tengeröbleit (Risanski és Morinjski) mutatom be.

A Magyar Örökség-díjas Élet és Tudomány aktuális lapszáma péntektől megvásárolható papír alapon az újságárusoknál és az újságosstandokon, valamint elérhető digitális változatban a kiadónál (https://eletestudomany.hu/lapvasarlas/).

A 23. PALEO 2024 őslénytani konferencián Besztercebányán

A konferencia Tudományos Bizottsági tagjának, Dr. Bujtor László egyetemi docensnek (EKKE TTK FKI) invitálására október 15-16. részt vettünk a 23rd Czech - Slovak - Polish Paleontological Conference eseményen. A 23. PALEO 2024-nek a felvidéki Besztercebányán (Banská Bystrica) a Szlovák Nemzeti Felkelés Múzeumának futurista épülete adott otthont; a szervező a Szlovák Tudományos Akadémia Földtudományi Intézete volt. A nemzetközi paleontológia konferencia többtucatnyi előadásában és poszterén az őslénytan térségünkben folytatott aktuális kutatásainak eredményei kerültek bemutatásra.

2024. október 14., hétfő

Róka Gedeon csillagászati ismeretterjesztő hagyatékának gondozása

Október 8-án Csaba György csillagász-tanár felajánlása révén további gondozásra átvettem Róka Gedeon (1906-1974) csillagászati ismeretterjesztő hagyatékát. A dokumentumokban található utalások alapján az anyag vagy Róka Gedeonné révén, vagy halálát követően kerülhetett Mocsán Mihály műkedvelő csillagászhoz, aki felismerve annak tudománytörténeti jelentőségét, 1999-ben átadta a Rókát személyesen is ismerő Csaba Györgynek. A teljes anyagban - egyéb csillagászati és népszerűsítő kiadványok és relikviák mellett - a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat (TIT) egykori csillagászati szakosztályi titkárának cikk-kéziratait, lektori véleményeit, riportjait, előadásvázlatait, továbbá munkásságához kapcsolódó fotókat találunk. A hagyaték feldolgozásáról és megőrzéséről, valamint Róka Gedeon életművének szélesebb körben történő megismertetéséről a Rezsabek Nándor ScienceBlog és partner szakmai közösségei együttműködésében gondoskodom.

2024. október 8., kedd

Társszerzős konferenciaközleményünk a „Tájtörténeti kutatások 2024” kötetben

A Dr. Dobos Anna PhD egyetemi docenssel (EKKE FKI Környezettudományi és Tájökológiai Tanszék) közös „Remeteszőlős védett értékei és egyedi tájértékei” című konferenciaközleményünket a „Tájtörténeti kutatások 2024” kötet közli.
 
A kiadvány alapját a 2024. február 1-2-án Egerben megrendezett XIII. Tájtörténeti Tudományos Konferencia adja, mely az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Földrajz és Környezettudományi Intézet, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet Tájvédelmi és Tájrehabilitációs Tanszék és a AGRIA GEOGRÁFIA a Földrajz Oktatásáért, Kutatásáért és Alkalmazásáért Alapítvány szervezésében valósult meg. A könyv szerkesztője Módosné Bugyi Ildikó, ISBN száma 978-963-89483-4-2, kiadója az EKKE és a MATE, kiadásának helye Eger és Budapest. 
 
A teljes konferenciakötet, illetve a társszerzős konferenciaközlemény online a következő linkeken érhető el: https://uni-eszterhazy.hu/api/media/file/01cb4cc1282146fcce704f686ed813515a5f2b05; https://tajepiteszet.uni-mate.hu/documents/d/tajepiteszet/ttk-2024-online-pdf

2024. október 6., vasárnap

‼️ Közeleg a döntő - Hédervári vetélkedő‼️

 
 
 
 
Országos természettudományos levelező vetélkedő általános iskolásoknak - Hold, földrengések, vulkánok
 
Hédervári Péter, a hazai planetológia úttörője emlékére
 
Az online döntő pontos időpontját és részleteit hamarosan közöljük versenyzőinkkel
 
Coolstarz Csillagászati Szakkör - Rezsabek Nándor ScienceBlog - Planetology.hu - Hédervári Péter emlékgyűjtemény - Tudományos Újságírók Klubja

A 17. Lelkes ÁsványBörzén a MoM Sportban

Remek vasárnapi program a Rezsabek Nándor ScienceBlog szakmai partnere, a Lelkes ÁsványBörze szervezésében a 17. Lelkes ÁsványBörze a MoM Sportban (1123 Budapest, Csörsz u. 14-16.) - meteoritokkal, ásványokkal, kőzetekkel, ősmaradványokkal.
 
☄️💎🪨🐚

2024. október 5., szombat

A Less Nándor Emléktúra Geotóp Napján a Suba-lyuk Múzeum és Látogatóközpontban várjuk a túrázókat

Dr. Sütő László tanár úr (EKKE TTK FKI) megtisztelő megbízásából a Less Nándor Emléktúra Geotóp Napján a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Cserépfalun, a Suba-lyuk Múzeum és Látogatóközpontban (a 6. állomáson) várjuk a túra résztvevőit. A főképp vulkanikus kőzetekből felépülő Bükkalján a festői Hór-völgy és az ősember kiállítóhely a legtökéletesebb helyszíne a környék földtani felépítését jellemző kőzetek bemutatásának. (További információ: https://nomegalljcsak.hu/)

2024. szeptember 29., vasárnap

Zajlik a Hédervári vetélkedő

Országos természettudományos levelező vetélkedő általános iskolásoknak - Hold, földrengések, vulkánok 

Hédervári Péter, a hazai planetológia úttörője emlékére

Coolstarz Csillagászati Szakkör - Rezsabek Nándor ScienceBlog - Planetology.hu - Hédervári Péter emlékgyűjtemény - Tudományos Újságírók Klubja