![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj8gQdej30vjapoeJogJJtzpZqNXv2vPj1LdxtDQfD0cszH0es-REi58KeXhtyleix_cK8DdDT0mGJbkffmLXustRw5NLRZ3UuCgXppFH5kET4bf4-8MJ9gS62ar4zlExllVkCbSgFgQkp3oSBVU3Qf_2iNNaxuAXyuX5Tx5it-KkIhnsldmJFCWrS9cg/w640-h482/IMG_20221231_110704_m.jpg)
Először is, megint, némi felvezetés. Kezemben egy nemrég kapott ajándék kötet, ami különlegességeket rejtő könyvtáramban is egyből toplistás lett. A „Bay Zoltán pályája és példája” (Nagy, F. (szerk.) (1993) BETTER Kiadó, Budapest, 210 p.) című mű ugyanis már a fizikus 1992. október 4-i halála után látott napvilágot… így 1993. szeptember 27-én Bay helyett már „csak” második felesége, Herczegh Júlia (azaz Duci) dedikálhatta Budapesten tartózkodva a család két barátjának. "Csak"... ettől az aláírástól egy valódi tudománytörténeti relikviává avanzsál. Köszönöm!
Számtalan adattal találkozik az, aki beleolvas az információkkal telített könyvbe. Többek között (hogy a tegnapi blogbejegyzésre visszautaljak, az az úgyszintén kevésbé közismert) két tény is szerepel benne, hogy Bay a fizikán belül az atomfizikára specializálódott, sőt, a BME Atomfizikai Tanszékének 1938-ban alapító tanszékvezetője lett. Emellett - immáron az óévi utolsó kalandozás következő etapjához érve - az Egyesült Izzólámpa és Villamossági Rt.-nek nemcsak a holdradarkutatásokban részt vevő munkatársa volt, de idővel a vezérigazgatói posztot is betöltötte. Innen tudjuk a folytatást: a második világháborút követően a soron következő, bár más színezetű, diktatúra halálos ölelése elől volt kénytelen nemcsak ebből a pozícióból, de az országból is az Egyesült Államokba emigrálni.
A többszöri névváltozáson (hogy mást ne is, csak a Tungsramot említsük) átesett, ma is működő vállalat újpesti épületében van olyan szeglet, ahol megállt az idő. A holdradarkísérletek itt végződtek sikerrel 1946 elején. A fizikus és csapata ezernyi nehézség ellenére a világon másodikként fogta a hűséges kísérőnk felszínéről visszaverődő radarszignálokat. A nagy előd, Bay emléke máig élénken él, de a IV. kerületi Váci út 77. alatti hatalmas épületkomplexum egy pontján megmaradt a szervezet történelme is. Túlélte a szocializmus múltat eltörölni szándékozó éveit, majd az újbóli piacgazdaság vadkapitalista vergődéseit. Ahogy a képemen is látszik - és az utcafrontról könnyedén megtekinthető - ott virít a falakra írva: Egyesült Izzólámpa és Villamossági Rt. Pontosan úgy, ahogyan Bay Zoltán (1900-1992) fizikus ránk hagyta.