Egyik példaképem. Zach Ferenc Xavér (1754-1832), német származású, magyar földön született, európai együttműködésekben kiteljesedett csillagász, az 1801-es Piazzi-féle első kisbolygó-felfedezéshez, a Ceres megtalálásához vezető nemzetközi együttműködés hajtómotorja. De hol is kezdjem vele kapcsolatban?
Talán a nevénél. Bármilyen hazafias igyekezetnek tűnt a tudós vezetéknevének Zachról Záchra magyarítása, emléktábláján, valamint az immáron forrásértékűnek tekinthető „Zách János Ferenc csillagász. 1754-1832” ((2003) Magyar Tudománytörténeti Intézet, Piliscsaba, 287 p.) kötetben, ő akkor is Zach... Előttem az általam igen nagyra becsült szerző, Vargha Domokosné (vagy ahogyan mindig kérte tőlem, hogy szólítsam, Magdi néni) „Nándornak szeretettel” dedikált példánya. Életem egyik nagyon kedves tudománytörténeti munkája ez, olvasásának élvezetes körülményeire kereken 20 év távlatából is pontosan emlékszem. De akár a nemzetközi tudománytörténeti utalásokat nézzük, akár a Nagy Iván-féle a „Magyarország családai. Czimerekkel és nemzedékrendi táblákkal” ((1865) Ráth Mór, Pest, pp. 287-290.) című alapművet, ő bizony Zach. Már csak azért is, mert a Zách família egy másik család, amely ráadásul „szomorú történelmi emlékű”. A keresztneveinek kártyajátékszerű megkeverésével sem vagyok sok éve kibékülve. Ha egyet említünk közülük, az legyen a Ferenc/Ferencz/Franz. Ha a háromból még egyet, a Xavér/Xaver dukál. A János a futottak még kategória, hogy némi képzavarral éljek, de emléktábláján és könyvborítóján még nagyobb a képzavar a jánosferencezéssel.
Lendüljünk tova. Mennyi emlékem van Zach Ferenc Xavérral kapcsolatosan! 2004-ben részvétel az Akadémián a „Symposium on the era and work of Franz Xaver von Zach (1754-1832)” konferencián. A Zach-arcképes badge máig megvan gyűjteményemben. Ugyanakkor az egykor a csillagászattörténet.csillagászat.hu portálunkon közölt képes beszámolóm a csillagaszat.hu-ra való kontroll nélküli migrálás után már csak megcsonkítva és összekuszálva böngészhető (https://www.csillagaszat.hu/csilltort/magyar-csillagaszattortenet/magyar-18-19-sz-csillagaszata/kepriport-a-zach-szimpoziumrol-symposium-on-the-era-and-work-of-franz-xaver-von-zach-1754-1832/). A róla szóló magyar, angol és német életrajzi kötetek pedig a polcomon, bibliotékám kedves példányai; most itt lapozgatom ezeket. És nem feledkezhetem meg a (nemszeretem) Wikipédia magyar szócikkéről sem, melyben szülőházának emléktáblájáról az én 2007-ben készült fotóm szerepel azóta is (https://hu.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1ch_J%C3%A1nos_Ferenc#/media/F%C3%A1jl:Zach_ferenc_xaver_tabla_bp_2007_rn.JPG).
Újév napján, immáron 2023-ban visszatértem ide. A németországi Gotha-Seeberg-csillagda direktorának domborműves emléktáblája a Fővárosi Önkormányzat V. kerület Városház utca 9-11. alatti épületére, de annak Gerlóczy utcai traktusának falára rögzített. A monumentális épülettömböt 1716-1741 között emelték. Katonai kórház céljaira épült - Zach apja orvosként szolgált itt -, rokkant hadfiak otthona, utóbb kaszárnya, idővel a városháza. Az emléktáblát a csillagász halálának 250. évfordulójának tiszteletére, de nem 2004-ben, hanem rá egy esztendőre avatta a Magyar Tudományos Akadémia és Budapest Főváros Önkormányzata. A kutatóhoz méltó alkotás, letisztult kivitelű. Szövegezésével azonban szintén perlekedem, hiszen aki nem ismeri Zachot, ebből nem derül ki számára, ki is volt, mit tett le a tudomány asztalára. Ellenben nem elégedetlenkedem tovább, örülök hogy ilyen is van.
Írás közben egy Messenger-üzenetben Nagy Róbert amatőrcsillagász barátomnak említem, miről is bloggolok épp, így kérni sem kell, megküldi újra remekbe szabott képeit a holdi Zach kráterről, amit a Nemzetközi Csillagászati Unió, az IAU a 11 magyar elnevezés egyikeként ismer el (https://planetarynames.wr.usgs.gov/Feature/6690). Elmerülök a holdi tájban - úgy sejtem, Zach is ezt tenné.