2021-es országos előadói körutam a virtuális térben, a székesfehérvári Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgáló (TELAPO) szervezésében, a hagyományos Hajmási József előadás-sorozat keretében folytatódott, és a Galileo Webcast tudományos tartalomszolgáltató csatorna jóvoltából május 25-én „Szondákkal a Naprendszerben, teknősökkel a Hold körül - a Zond-űrprogram" címmel hangzott el.
55 esztendővel ezelőtt egy alig ismert űrszonda-sorozat tagja a Hold térségét elhagyva, indítási ablakának lekésés miatt a Marsot elkerülve, a Nap mesterséges bolygójává vált. 153,4 millió km-ről küldte utoljára rádiószignálját Földünkre. Ugyanezen sorozattal utóbb kizárólag a Holdat célozták, és a módosított Szojuz-űrhajóval a soha meg nem valósult szovjet–orosz emberes Hold körüli repülést készítették élő. Az amerikai Apollo-missziókat így is megelőzve elsőként juttattak élőlényeket Földünk hűséges kísérőjének térségébe. Előadásomban a Zond Naprendszer-kutató űrszondák és automata holdűrhajók epikus útjainak történetét idéztem meg.
A prezentáció a következő linkre kattintva hallgatható vissza: https://www.facebook.com/galileowebcast/videos/1165650620614668/ 🛰🔴🐢🌙