Ha Budapest városrészei közül díjazni kívánnánk a legtöbb planetológiai vonatkozású elnevezéssel bíró területet, nem lenne kétséges, hogy XXI. kerületi Csepel-Csillagtelep lenne az aranyérmes. Sőt, az országban egyedül itt található törpebolygóról elkeresztelt közterület! Na jó, amikor az elnevezés történt, az utóbb „száműzött” Plútó még nagybolygónak számított. De a „vigaszdíjul” létrehozott törpebolygó-kategória immáron (134340) Pluto formában számozott és ékezetek nélkül írt reprezentánsának jelenleg hivatalos formára történő „átnevezése” nyilván senkiben sem merül fel. Tegyük hozzá persze, hogy a Plutónak valójában soha nem volt helye (az amúgy korábban definiálatlan) nagybolygók között, odasorolása a tudománytörténet egyik valósággá vált hoax-a. Merkúr utcából is csak másik kettő van Magyarországon, Halásztelken és Nyíregyházán; s bár Vénuszból azért adódik sokfelé; Marsból is alig további három, Jupiterből további négy. Szóval egyik sem a Petőfi-Kossuth-Ady „mesterhármas” kategória... és akkor még nem is beszéltünk a Rakéta és az Űrhajós utcákról, valamint a Kozmosz sétányról, amelyek láttán kellemes hőhullámok járják át az embert, és nem csak a hirtelen kissé hűvösebbre fordult időjárás miatt.
Ugyan a terület névadója egy múlt század elejei ingatlanspekuláns, egy bizonyos Csillag Sándor volt, valódi fejlődése, társadalomföldrajzi értelemben vett városiasodása egészen pontosan az űrkorszak hajnalán indult meg. Az itteni névadások (szívet melengető módon) azóta is erre rímelnek. Utcanévtáblából kétféle van. Az eredeti, lassan háromnegyed évszázados, rozsda-marta, kultikus példányok, valamint az izgalommentes, ellenben olvasható közelmúltbéliek. Ezek mellett helyenként fellelhetők apró emléktáblák, amelyek azt is megmutatják, hogy az egyes utcák háztömbjei minek a tiszteletére, ebből következően mikor épültek. Olyan „epikus” eseményeket véstek kőbe, mint „Pártunk”, azaz a Magyar Szocialista Munkáspárt (MSZMP) 1959-es VII., vagy éppen a Kommunista Ifjúsági Szövetség (KISZ) 1957-es I. kongresszusa.
Mindezeken túl van itt minden, ami a csillagos égbolttal, a bolygótudománnyal és az űrkutatással kapcsolatos: Az izgalommentes, kissé semmilyen Szaturnusz és Neptunusz, valamint Kozmosz park. Ellenben a megmászható űrhajót és planetáriumot is felvonultató Tejút park játszótere nemcsak a legkorszerűbb fajta, de végre műszaki és tudományos elemeket formáz, és nem csak a megszokott és elcsépelt népmesei vonatkozásokat mantrázza. Azok is szépek és jók, de van belőlük éppen elég - mérnökökre és természettudósokra pedig lássuk be, egy, a mainál kevésbé elbutult magyar jövő érdekében a jelenleginél is nagyobb számban lenne szüksége az országnak. De a Csepel-sziget csillagtelepi szegletében még a gyógyszertár is Aranycsillag, a nem túl elegáns gyorsbüfé a Csillag névre hallgat, de ilyen elnevezés alatt ehetjük meg gesztenyepürénket a Csillag cukrászdában, a rozét pedig a Vénusz ábécében szerezhetjük be.